Totális fordulat Németországban, Scholz hátat fordított Ukrajnának?
Olaf Scholz német kancellár megakadályozta egy Ukrajna számára szánt, további 3 milliárd eurós fegyversegély-csomagra vonatkozó javaslat elfogadását.
A régiónál messze korábban ébredtünk.
Néhány napja szállt csak be Ukrajna, Moldova és Szlovákia a Függőleges Gázfolyosó (Vertical Gas Corridor) nevű magyar-román-bolgár-görög projektbe, amely kétirányú gázszállítást tesz lehetővé balkáni országok és Magyarország között.
Míg Magyarország ezt a diverzifikációs projektet alapítóként jegyzi és 2016 óta folytatja, a fenti három ország csak öt nappal ezelőtt csatlakozott.
Szlovákia, Moldova, Ukrajna, Görögország, Románia, Bulgária és hazánk energiahálózat-üzemeltetői pénteken írták alá az együttműködés kibővítéséről szóló memorandumot.
„A Függőleges Gázfolyosó egyesíti majd a transzbalkáni gázvezetéket, és lehetővé teszi a földgáz szállítását Görögországból Moldovába és az ukrajnai földalatti tárolókba” – közölte a moldáv energiaügyi minisztérium. Dmitro Lippa, az ukrán GTSzOU tranzithálózat-üzemeltető vezetője
úgy számol, hogy Romániából hétmilliárd köbméter gáz érkezhet évente Közép-Európába.
A gázfolyosó segítséget nyújthat abban is, hogy a görögországi Alexandrúpoli városában hamarosan megnyíló LNG-terminálba érkező gáz elérjen Közép-Európába. A transzbalkáni vezeték Ukrajnán, Románián és Moldován keresztül korábban orosz gázt hozott a Balkánra, de mióta a Gazprom Szerbia és Magyarország számára Törökországon keresztül szállítja a gázt, kihasználtsága visszaesett. A vezeték kétirányúsításával ismét kiveheti majd részét a régió energiallátásából.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Marcin Bielecki